Coordonnées 339

Publié 8 septembre 2013

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
114 m
0 m
0
5,9
12
23,71 km

Vu 7150 fois, téléchargé 73 fois

près de Hormoz, Hormozgān (Iran)

برای دیدن عکس های مناطق جزیره رو پرچم های نارنجی کلیک کنید .

جزيره هرمز يك گنبد نمكي است كه در مدخل خليج فارس واقع شده و اين گنبد نمكي با تشكيلات ديگر تقريبا داراي ساختمان متحدالمركزي است اين جزيره از داخل به خارج شامل سنگهاي تبخيري ، سنگهاي آذرين و سنگهاي رسوبي است كه آخرين بخش اين سنگها متعلق به زمان نئوژن و بخصوص دوره هاي ميوسن و پليوسن تا عهد حاضر مي باشد اين مجموعه را سري هرمز نام داده اند اين سري در گذشته به زمانهاي ترياس، اوليگوسن و سرانجام به كامپرين نسبت داده اند اشتوكلين با توجه به سن نسبي اين سنگها اصطلاح سري هرمز را فقط در مورد سنگهاي تبخيري صادق دانسته است نتايج حاصل از اين تحقيق نشان ميدهد كه درتاريخ زمين شناسي هرمز دو فاز آتش فشاني وجود داشته است مرحله اول مربوط به قبل از پرمين مي باشد كه بحالت قليايي بوده و مرحله دوم كهدر دوره ترياس فوقاني رخ داده است وضعيت اسيدي داشته است آتشفشانهاي اسيدي را مربوط به يك مرحله كششي ميدانند.

جزيره هرمز در دهانه خليج فارس واقع شده واز لحاظ نظامي، سياسي ، اجتماعي، اقتصادي و زيست محيطي داراي ارزش وفرصت هاي فراواني است.هرمز به مساحت 42 کيلومتر ودر 8 کيلومتري بندرعباس قرار دارد. اين جزيره از لحاظ زمين شناسي اهميت زيادي داشته وگنبد نمکي قرمز شهرت حياتي دارد. وجود کاني ها و سنگهاي زيبا، لقب موزه زمين شناسي و بهشت زمين شناسان را براي اين جزيره به ارمغان آورده است.وجود آبسنگ هاي مرجاني، سواحل صخره اي ، غارهاي دريايي درکنار پوشش گياهي بومي وحياط وحش ساکن دراين جزيره و برخي يادمانهاي تاريخي و فرهنگي پيوند خورده با زندگي بومي از ويژگيهاي اين جزيره است

جاذبه هاي ديدني قرمز
چشم اندازها ومنابع تفريحي طبيعي هرمز شامل آبسنگ هاي مرجاني در آبهاي ساحلي، جنگلهاي حرا، لاک پشت هاي دريايي، پرندگان آبزي، غارهاي دريايي، کرانه هاي سنگي وناهمواريهاي زمين شناسي وبسياري ديگر، از جاذبه هاي ديدني هرمز است.

هرمز یک جزیره اسرار آمیز

تخم گذاري لاک پشت ها درهرمز
لاک پشت هاي دريايي را مي توان از مظلوم ترين آبزيان دريايي قلمداد کرد که به سبب بي مهري انسان، تنوع وجمعيت گونه وزيستگاههاي بسيار محدودي يافته اند.
ازميان 5 گونه لاک پشت دريايي شناسايي شده در آبهاي خليج فارس، 2 گونه لاک پشت دريايي سبز ومنقار عقابي بر روي سواحل شني وماسه هاي نرم جزيرههرمز تخم گذاري مي کنند.اين لاک پشت ها از اواخر زمستان تا اوايل بهار، هرسال دراين سواحل تخم گذاري مي کنند. حدود 50 روز بعد،بچه لاک پشت ها از پشت ازتخمها بيرون آمده و حرکت آنها به سمت دريا از جمله جاذبه هايي است که بسياري از مردم، علاقه مند به مشاهده آن هستند.

معدن خاک سرخ درهرمز
معادن بسياري با ارزش اقتصادي دراين جزيره وجود دارد که مهمترين آنها معدن خاک سرخ هرمز است. اين معدن از معروفيت جهاني برخوردار بوده و عمده مصرف آن براي توليد رنگهاي ضد رنگ، لوازم آرايشي ، پودرهاي ميکرونيز صنعتي وتوليد نوار کاست مي باشد.

مردم جزيره هرمز و بعضي از شهرهاي استان هرمزگان با استفاده از خاک قرمز رنگ هرمز به نام «گلک» ماده اي به نام «سوراغ» تهيه مي کنند که به عنوان غذا مورد استفاده قرار مي گيرد. اين غذا ترکيبي از خاک قرمز، نوعي ماهي ساردين ونارنج است که با نان قابل خوردن مي باشد. با استفاده از سوراغ که خاک قرمز درترکيب آن وجود دارد. مي توان بر روي نانهاي سنتي نقاشي وبه عنوان غذا ميل کرد. همچنين از آنها که اين ماده خاصيت خوراکي دارد بنابراين به راحتي مي توان از آن براي نقاشي روي دست وصورت استفاده کرد ومطمئن بود که هيچ آسيبي به پوست نمي رساند

البته نام اين جزيره، يادگار روزگاري است كه مردمانش هنوز به خاطر هجوم مغولان، بندر معتبر هرموز یا هرمزد را در مصب رود میناب با خلیج فارس ترك نكرده بودند و اينجا ساکن شده بودند اما قدمت به وجود آمدن اين جزيره بيش از اينهاست. زماني كه هنوز انسان پا به اين كره خاكي نگذاشته بود.

هرمز جزیره رنگ هاست و قدرت نقاش طبیعت است که هنرنمایی خود را در گنبد نمکی شش هزار متری به رخ آدمیان کشیده، تنوع رنگی سنگ های کنده شده از لایه های مختلف اعماق زمین توسط توده های نمک آن قدر زیاد است که هرمز را به زیباترین و کم نظیرترین گنبد نمکی در دنیا تبدیل کرده تا جایی که از آن به آزمایشگاه سنگ شناسی یاد می کنند.

هرمز موزه کانی های جهان است، یعنی همان عناصر اولیه ای که از مجموع آنها، سنگ ها شکل می گیرند. کانی ها برای زمین شناسان بسیار با ارزشمند چرا که از طریق مطالعه آنها نه تنها پی به ماهیت آن سنگ می برند و می توانند ترکیب کلی سنگ های منطقه را به دست آورند بلکه می توانند رابطه خویشاوندی بین لایه های زمین شناسی یک منطقه را هم با مناطق دورتر بیابند شاید این مطالعات به نتایج شگفت آوری هم برسند؛ مثلا خانواده ای از سنگ های که در اثر حوادث طبیعی مانند شکافته شدن یا حرکت لایه های زمین از هم دور افتاده اند به نوعی به هم مربوط شوند.

سوغات هرمز خاک آن است، خاکی که فقط زیبا و منحصر به فرد نیست. مردم اطراف این جزیره، هرمز را با «گلَک» اش می شناسند و آن را می خورند؛ همان خاک سرخ هرمز که با ماهی ساردین و نارنج مخلوط می شود تا آن را روی نان بریزند و خوردنی خوشمزه ای به نام «سوراغ» تهیه کنند؛ نانی که از پر طرفدارترین خوردنی ها در استان هرمزگان است.

البته زیبایی و معروفیت هرمز فقط به خاک سرخش نیست، هرمز جزیره رنگ هاست. این جزیره دارای خاک های رنگی بسیاری است که در کنار یکدیگر طیف وسیعی از رنگ های سفید زرد، نارنجی، قرمز، قهوه ای، سبز و حتی طلایی ایجاد می کند. هرمز رنگ های شمارش ناپذیری دارد که از طیف رنگی گرم تا سرد را شامل می شود؛ یعنی همه رنگ هایی که یک هنرمند برای کشیدن تابلوی نقاشی خود به آنها نیازمند است. همین تابلوی نقاشی است که نه تنها زمین شناسان، هنرمندان و گردشگران ایرانی را مبهوت خود کرده؛ بلکه هر هنرمندی را که به ایران آمده، مجذوب خود کرده است. از جورج استاینمتر و ریکاردو زیپولی عکاس تا آلبر لاموریس فیلمساز.

Hormoz Island has an area of 42 km2 (16 sq mi). It is covered by sedimentary rock and layers of volcanic material on its surface. The highest point of the island is about 186 metres above sea level. Due to a lack of precipitation, the soil and water are salty. Specialists have helped cultivar Hara trees to grow in the climate. Due to the lack of fresh water, Iranian engineers have constructed a water pipeline from the mainland.

If you need any info , just ask .
.
.

5 commentaires

 • Photo de ehsan aminjavaheri احسان امین جواهری

  ehsan aminjavaheri احسان امین جواهری 10 nov. 2013

  بسیار عالی-ممنون

 • Photo de Mohamad Saedi (Ts)

  Mohamad Saedi (Ts) 11 nov. 2013

  ممنونم .

 • Photo de Hamed86

  Hamed86 19 janv. 2014

  I have followed this trail  View more

  عالی

 • Photo de Mohammad Kazem Safiarian

  Mohammad Kazem Safiarian 26 janv. 2016

  سلام. تو جزیره امکان کرایه وسیله نقلیه هست؟

 • Photo de hirad92

  hirad92 21 avr. 2017

  هتل ساحل سرخ با بهترین امکانات و قیمت - تنها هتل سه ستاره با مجوز گردشگری در خدمت مسافران و گردشگران محترم می باشد- به مسافران هتل دوچرخه جهت سیاحت در جزیره کرایه داده می شود. جهت دیدن عکس ها و کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت ما مراجعه کنید:

  sahelsorkh.ir

You can or this trail