Télécharger

Distance

9,79 km

Dénivelé positif

15 m

Difficulté technique

Modéré

Dénivelé négatif

1 523 m

Altitude maxi

2 336 m

Trailrank

82 5

Altitude mini

788 m

Type d'itinéraire

Aller simple

Temps en mouvement

2 hours 53 minutes

Durée

5 hours 58 minutes

Coordonnées

1768

Publié

4 février 2021

Recorded

février 2021
 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
Soyez le premier à applaudir
2 commentaires
 
Partager
-
-
2 336 m
788 m
9,79 km

Vu 500 fois, téléchargé 20 fois

près de Yaylakuzdere, Antalya (Türkiye)

Abstract: Aksiyon kameralı ve hevesli arkadaş candır. Menemen güzel ve basit bir yemektir. Kaliteli malzeme konforu sağlar.

Çöl tozlarının ortamı ısıtıp kuzeye bakan yamaçlardaki kar yüzeyini yumuşatacağı, dolayısı ile Beycik Köyüne rahatça inebilmemiz için fırsat yaratacağı fikrinden hareketle sabah 08:00'de, Alanya'dan başlayan etkinlik, 3 saatlik yolculuk sonunda teleferik alt istasyona ulaştı ve İsviçreli Doppelmayr & Garaventa yapımı halatlı teleferik ile pek bir güzel ve de meşhur Olympos yani Tahtalı Dağı'nın 2365 m'lik karlı zirvesine teşrif etti. Kısa bir toparlanma sonrası, sabah bizim için iz açan Slav dağcı grubunun izinden, krampon ihtiyacı duymaksızın inişe başlayan faaliyet, bol bol fotoğraf çekerek, manzaranın keyfini süre süre hızlıca 1796 m'ye inerek orman başlangıcında öğle yemeği molası verip, 1765 m'de, Yayla Kuzdere hattından gelen ve Beycik'e giden Likya Yolu Patikasına giriş yaptı. Yürüyüş, bu noktadan sonra Likya Yolu'nun en güzel geçişlerinden birini içeren kadim bir orman içinden hızla alçaldı ve Emzik Çeşmesi olarak bilinen alanda orman kesimi için açılmış araç yoluna ulaştı, kısa kısa iki patika geçişi sonrası yeniden toprak yola girerek nihayet 6 saat ve 9,79 km sonunda, Beycik Camii önünde, asırlık çınar ağaçları altında sona erdi.

Öneri;
1) Açılmış iz nedeniyle şanslıydık. Tüm sıcaklığa rağmen yüzey sert ve zaman zaman krampon gerektiren geçişler mevcut. Bu mevsim için Kazma ve krampon alınmalı.
2) Bizim yaptığımız gibi teleferikle çıkıp, yürüyerek inilecek ise bir form doldurulması gerekiyor. Bu noktada görevli Gazanfer Bey sizi parkur ve şartlarla ilgili bilgilendirecektir. Unuttuğumuz tavamız yerine kendi malzemesini verdiği için bir kez daha teşekkürlerimizi iletiriz. İyi insan, her yer, şart ve zamanda iyidir.
3) Zirve altından orman sınırına kadar iptidai bir araç yolunu kabaca takip etmek mümkün.
4) Likya yolu hattına giriş yapılmasının ardından işaretlere bakmayı gerektirmeyecek netlikte bir parkur mevcut. İşaret takibi ile uğraşmak yerine manzaranın keyfini çıkarın. Burada kaybolan net maldır :)
5) Uygun şartlarda, teleferik ile çıkarken yaban keçilerini görmek mümkün. Her kabinde yer alan kırmızı polar ceketli görevli size yardımcı olacaktır.
6) Mevsim itibariyle kabinler saat başı hareket etmektedir.
7) Ana yoldan girişte yer alan güvenlik noktasında, hes kodu kontrolü yapılmaktadır.
8) Bu kaydı takip edecek ve bu notu okuyacak dostlar, inişin 1523 m sürdüğünü dikkate alsınlar. Yaşlı ve ham bünyeler için bir kaç gün sürecek Diz, Calf ve Quadriceps ağrılarına yol açacaktır.


Ulaşım ;
Gidiş : Araç ile aşağıda yer alan hat takip edildi ve araç teleferik otoparkına bırakıldı.
Güzergah : Alanya - Antalya - Kemer - Çamyuva - Teleferik Sapağı.
Yol Durumu : 190 km Çift şerit devlet yolu (D400) + 7 km parke döşeli teleferik yolu.
Süre : 2 Saat 45 Dk.

Dönüş : Beycik köyünden dostlarımız tarafından alındık ve teleferik park yerine bırakıldık.
Güzergah : Beycik - Teleferik - d400 - Antalya - Alanya
Yol durumu : 26 Km asfalt köy yolu + 7 km parke teleferik yolu + 190 km D400 Devlet Yolu
Süre : 3 Saat 15 Dk.

Le Ekip ;

Ahmet Türkeli
İsmet Ergüleç
Hüseyin Türkeli
ve
Ben
Sommet

Zirve

Teleferik ile ulaşılan bu 2365 m'lik zirvenin enfes bir manzarası var. Uygun şartlarda Alanya bile seçilebilir. Meşhur bir nokta olduğundan kısa geçiyorum. İsteyenler https://www.olymposteleferik.com/canli-yayin adresinden zirveyi görebilir.
Porte

Başlangıç Noktası

İmzalanan taahhüt formunun ardından en uygun çıkış noktası burası. Kuzeybatı köşede yer alan yamaç inişi kayalık ve buzlarla kaplı. Bu noktadan kısa bir iniş sonrası sağa, yani Kuzeybatıya dönülerek yatay bir geçiş yapılacak.
Panorama

Manzara

Yavaş yavaş alçalıyoruz. Biraz sis olsa hiç fena olmayacaktı. Yine de oldukça fotojenik bir alan.
Panorama

Manzara

Alçalıyoruz. Kar yüzeyi hala sert ve kaygan. Bu noktada etraf böyle görünüyor. Kıble ufkunda teleferik binası etkileyici bir şekilde seçilebiliyor.
Panorama

Manzara

Gökyüzü yavaşça kapandı ve iniş devam ediyor. Aşağıda, Ayı Çukuru, Erenkolu Gediği ve Dazkırtepe zirvesi kadraja giriyor.
Waypoint

Menemen noktası

Beslenme alanı. Hatıra olsun diye işaretledim. Buradan Güneybatıya yapılacak iniş sizi doğrudan Likya Yolu hattına sokacak. Ardıç, sedir ve katran ağaçları her yerde.
Carrefour

Likya Yolu

Beycik - Yayla Kuzdere hattına bu noktada giriş yapılıyor. Çok bilinen, çok yürünen ve sevilen hat oldukça belirgin. Panikleyenler her yere babalar dikmiş. Eski, güzel bir orman içinden ağır ağır iniyoruz. Çıkarken bu kadar keyf almamıştım :)
Arbre

Anıt Agaç

Altında pek çok yolcunun dinlendiği belli bir anıt sedir. Dar bir boğazın hemen girişinde ve bu noktada iniş dikleşiyor. Dizlere dikkat.
Fontaine

Emzik Çeşmesi

Bir Beladan (Platanus Orientalis) yani Çınar Ağacı altından çıkan hoş içimli su gözesi. Maalesef bu noktadan sonra bizim için yürüyüş sona eriyor. Medeniyet bir şekilde buraya ulaşmış. Beycik'e kadar yapılacak yürüyüş artık formalite.
Carrefour

Patika Giriş

Araç yolundan kurtulmuş kısa bir geçiş buradan başlyor.
Carrefour

Patika Giriş

Tahrip edilmekten kurtulmuş son patika geçişi.
Panorama

Dağ ve Deniz

Dağ tüm heybetiyle Kuzey ufkunu kapatıyor ve yavaş yavaş köye doğru alçalıyoruz.
Point d'information

Likya Yolu Bilgi Levhası

Bulunduğunuz noktayı gösterir yol levhası.
Fontaine

Su ve Bitiş

Bu noktaya Çınaraltı deniyor ve aşağıda bir su kaynağı ve pansiyon bulunuyor. Bizim için macera burada sona eriyor.

2 commentaires

 • Photo de Hüseyin Türkeli

  Hüseyin Türkeli 7 févr. 2021

  J'ai suivi cet itinéraire  View more

  Takibi kolay, bol manzaralı güzel bir hat.

 • Photo de ismetergulec

  ismetergulec 7 févr. 2021

  J'ai suivi cet itinéraire  View more

  Anlatıcıya teşekkürler.

You can or this trail