-
-
3 354 m
1 454 m
0
9,2
18
36,77 km

Vu 1132 fois, téléchargé 32 fois

près de Khūr, Alborz (Iran)

در این مسیر که ابتدای ان از روستای خور , آبشار خور , صعود از یال شمالی , قله پهنه سار , فرود به آبشار سنگان , دست به سنگ با دوچرخه که بسیار خطرناک و دشوار بود و در اخر شهران و اتوبان همت و میدان پونک میباشد .

مسیرصعود یال شمالی بسیار دشوار بود و در انتها درست به سنگ شدن بالای آبشار سنگان بسیار خطرناک البته بدون وسایل
VIDEO LINK: http://www.pinkbike.com/video/444975/

* ارتفاع قله پهنه سار را در سایتها و گزارشها 3600 متر و 3400 متر آورده اند که بنظرم 3400 متر صحیح میباشد. نقشه توپوگرافی من نیز ارتفاع قله را 3375 نشان میدهد. ارتفاع روستای خور را نیز در سایتها 2800 متر گفته اند اما گوگل ارت ارتفاع کمتر از 2400 متر را برای این روستا نشان میدهد که بنظرم قابل قبول میباشد.

دسترسی به این روستا از جاده کرج – چالوس میباشد. حدود کیلومتر 20 جاده کرج - چالوس و قبل از تاسیسات سد کرج (امیرکبیر)، تابلو خوزنکلا در سمت راست دیده میشود که پس از ورود به این جاده آسفالته پیچ در پیچ کوهستانی با دنبال کردن تابلو "پیست اسکی خور" حدود 10 کیلومتر بالاتر به روستای خور خواهید رسید.
برای رسیدن پای آبشار نیاز به ورود به روستا ندارید. خودروی خود را قبل از روستا و در مجاورت دفتر مدیریت پیست اسکی پارک کرده و پس از عبور از جلوی ساختمان دفتر، جاده پاکوب باریک مجاور آنرا که از کنار نهر آب میگذرد در پیش بگیرید. در جلوی دفتر مدیریت یک جاده نسبتا عریض خاکی و ماشین رو هم وجود دارد که از پای کوه به سمت بالا میرود. این جاده برای دسترسی به ایستگاه بالای تله کابین و پیست اسکی میباشد. و همچنین برای صعود به قله گندم چال از ضلع شمالی نیز میتوان از این مسیر استفاده کرد.

برای رسیدن به آبشار حدود یک ساعت باید در جاده پاکوب که گفته شد، پیاده روی کنید. بیشتر مسیر تا پای دره و نزدیک آبشار، بدون شیب و هموار میباشد. در طول مسیر جا برای نشستن و اطراق خانوادگی هم پیدا میشود. اگر قصد روشن کردن آتش را دارید باید در طول مسیر و قبل از آبشار اطراق کنید و یا اینکه چوب با خود بردارید. در انتها دو آبشار با فاصله از هم قرار دارند که آبشار اصلی پرآب تر بوده و در سمت راست قرار دارد. این دو آبشار با یک تپه از هم جدا شده اند که پای هرکدامشان بایستید آن یکی قابل مشاهده نخواهد بود. جاده پاکوب روستا تا آبشار بسیار سرسبز و پوشیده از درختان آلوچه و آلبالو میباشد که خصوصا در فصل بهار هر رهگذری را به وجد می آورد. بازدید از این مسیر و آبشار حتما خاطره ای شیرین و بیاد ماندنی برای شما خواهد بود. خصوصا برای خانواده ها و آنها که زیاد توان پیمودن مسیرهای شیب دار را ندارند نیز مناسب میباشد.
سنگان، نام دو روستا (سنگان پایین و سنگان بالا) و منطقه‌ای کوهستانی و بسیار زیبا در شمال غربی تهران و کمی بالاتر از سولقان می‌باشد. راه دسترسی به این روستا از طریق جادهٔ امامزاده داود است. ارتفاع روستای سنگان از سطح دریا حدود 2100 متر میباشد. سنگان، دارای یک آبشار بسیار زیباست که دسترسی به آن معمولاً نیاز به 2.5 تا 3 ساعت کوهپیمایی دارد. آبشار زیبای سنگان به ارتفاع تقریبی 60 متر بلندترین آبشار تهران بوده و ارتفاع این آبشار از سطح دریا 2575 متر میباشد.

2 commentaires

  • Photo de hadi1962

    hadi1962 26 févr. 2018

    عالي بود عليرغم سخت بودنش من مطمئنم لذت برديد 👍👍👍👍

  • Photo de hadi1962

    hadi1962 26 févr. 2018

    عالي بود 👍👍👍👍👍👍👍

You can or this trail